Konspekt zajęć z wykorzystaniem  metod aktywizujących przeprowadzonych w grupie 3-4 -latków 

 w Punkcie Przedszkolnym w Cichym.

Temat : Czarna Krowa w kropki bordo.

Cel ogólny :

-zapoznanie dzieci z pochodzeniem i właściwościami mleka.

Cele szczegółowe:

Dziecko :

-wie ,jakie korzyści ma człowiek z hodowli krów

-nazywa produkty mleczne

-rozumie znaczenie dla zdrowia spożywania produktów mlecznych

-odpowiada na pytania dotyczące treści wiersza

-rozumie określenia: nad, pod, obok

Metody:

-słowna –wiersz ,rozmowa

-zabawy dydaktyczne

-aktywizujące –pajęczynka, burza mózgów, dobieranki promyczkowe ,puzzle .

Formy:

-indywidualna jednolita

-zbiorowa jednolita

Pomoce:

-wiersz „Jak kotek zwierzęta częstował H. Bechlerowej, obrazek krowy, promyczki ,małe chmurki,  małe obrazki produktów spożywczych,  sylwety krów smutnej i wesołej .

 

 

Przebieg:

1.Powitanie-zabawa ruchowa ze śpiewem „Witam Cię”

2.Zapoznanie  z treścią wiersza –nauczyciel czyta wiersz „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował”-

 

3.”Burza mózgów” -co nam daje krowa? Co można zrobić z mleka?

4.Dobieranka promyczkowa.

Na dywanie leży obrazek krowy ,promyczki i małe chmurki. Zadaniem dzieci jest wybieranie spośród obrazków różnych produktów spożywczych tylko tych, które przedstawiają  produkty zrobione z mleka i wklejają w puste chmurki.

5.Zabawa ruchowa –krowa. Dzieci biegają po sali  -na sygnał stają w rozkroku .

6.Krowa-układanie obrazka z puzzli.

7.Podsumowanie.Ewaluacja. Przypomnienie „Co nam daje krowa? Co mamy z mleka?

Na dywanie leżą sylwety krów- wesołej  i smutnej .Dzieci ,którym zajęcia podobały się stają przy krowie wesołej, a którym nie podobały się przy smutnej .

Wszystkie dzieci otrzymują jogurt –degustacja.