Konspekt  zajęć zintegrowanych – klasa II

 

Opracowała: mgr Małgorzata Bokuniewicz

Krąg tematyczny: To już potrafimy!

Temat dnia: Wysyłamy listy

 

Cele operacyjne:

§  umie rozróżniać rodzaje listów i przesyłek;

§  potrafi uważnie słuchać treści wiersza;

§  zna budowę listu;

§  potrafi przedstawić drogę listu od nadawcy do adresata;

§  nadaje tytuły ilustracjom historyjki obrazkowej;

§  umie poprawnie zaadresować kopertę, wskazuje adresata i nadawcę;

§  projektuje znaczek pocztowy;

§  rozwiązuje i układa zadania tekstowe.

 

Metody pracy: pokaz, pogadanka, praca z tekstem,

 

Formy pracy: zbiorowa , indywidualna jednolita i zróżnicowana,

 

Środki dydaktyczne: kartka z napisem: Droga listu, historyjka obrazkowa, słownictwo pomocnicze: adresat, nadawca, różnego rodzaju listy, pocztówki, znaczki, duża koperta, naklejki, zadania tekstowe, ilustracje do zadań, wiersz „ Kot czy kod”, małe koperty dla uczniów, papier kolorowy.

                                                            

 

 

Przebieg zajęć

 

1.     Wprowadzenie do tematu.

 

 Rozwiązanie krzyżówki: „Droga listu”.

 

 

2.     Przypomnienie budowy listu i zasad pisowni wielką literą niektórych wyrazów i zwrotów grzecznościowych.

 

Zapisanie na tablicy wyrazów pisanych wielką literą ze względów grzecznościowych.

 

3.     Zapoznanie uczniów z różnymi rodzajami listów – prywatnymi, urzędowymi, poleconymi

 

Uczniowie segregują i układają różne rodzaje przesyłek listowych – odczytywanie adresatów i nadawców

 

4.     Słuchanie wiersza H. Szayerowej „Kot czy kod” – omówienie treści wiersza

5.     Ustne opowiadanie o drodze listu na podstawie ilustracji zamieszczonych na tablicy i słownictwa pomocniczego.

 

§  piszemy list;

§  adresujemy kopertę;

§  naklejamy znaczek;

§  wrzucamy do skrzynki pocztowej;

§  listonosz przynosi  list do adresata.

 

6.     Przypomnienie pisowni skrótów:

 

 ulica- ul.

 mieszkanie- m.

 

7.     Zabawa „Szukaj ukrytego listu”

 

Na wzór zabawy „ciepło-zimno”. Wybrane dziecko – listonosz – wychodzi z sali, pozostałe dzieci chowają list. Zadaniem listonosza jest odnaleźenie listu.

 

8.     Adresowanie kopert

 

Zawieszenie dużej koperty na tablicy. Naklejanie napisów we właściwym miejscu, znaczka.
Uczniowie samodzielnie adresują koperty (wielka litera w imionach, nazwiskach, nazwach ulic i miejscowości, ustalenie miejsca adresata i nadawcy na kopercie).

 

 

9.     Rozwiązywanie zadań tekstowych:

 

Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z wysyłaniem listów i paczek, układanie treści zadania dla wybranego działania.

 

10.                       Uczniowie projektują znaczek pocztowy i naklejają na swoje koperty

 

Uczniowie projektują znaczek pocztowy na przygotowanych kartonikach i naklejają na swoje koperty.

 

11.                       Podsumowanie zajęć:

·         Rozmowa na temat: „Dlaczego ludzie pisą listy?”

·         Czego nauczyliśmy się na dzisiejszych zajęciach?

 

  1. Praca domowa (zróżnicowana)

Napisz krótki list, zaadresuj pocztówkę lub kartkę.

 

 

 

 

 

Konspekt  zajęć zintegrowanych – klasa II

 

Opracowała: mgr Małgorzata Bokuniewicz

Krąg tematyczny: To już potrafimy!

Temat dnia: Wysyłamy listy

 

Cele operacyjne:

§  umie rozróżniać rodzaje listów i przesyłek;

§  potrafi uważnie słuchać treści wiersza;

§  zna budowę listu;

§  potrafi przedstawić drogę listu od nadawcy do adresata;

§  nadaje tytuły ilustracjom historyjki obrazkowej;

§  umie poprawnie zaadresować kopertę, wskazuje adresata i nadawcę;

§  projektuje znaczek pocztowy;

§  rozwiązuje i układa zadania tekstowe.

 

Metody pracy: pokaz, pogadanka, praca z tekstem,

 

Formy pracy: zbiorowa , indywidualna jednolita i zróżnicowana,

 

Środki dydaktyczne: kartka z napisem: Droga listu, historyjka obrazkowa, słownictwo pomocnicze: adresat, nadawca, różnego rodzaju listy, pocztówki, znaczki, duża koperta, naklejki, zadania tekstowe, ilustracje do zadań, wiersz „ Kot czy kod”, małe koperty dla uczniów, papier kolorowy.

                                                            

 

 

Przebieg zajęć

 

1.     Wprowadzenie do tematu.

 

 Rozwiązanie krzyżówki: „Droga listu”.

 

 

2.     Przypomnienie budowy listu i zasad pisowni wielką literą niektórych wyrazów i zwrotów grzecznościowych.

 

Zapisanie na tablicy wyrazów pisanych wielką literą ze względów grzecznościowych.

 

3.     Zapoznanie uczniów z różnymi rodzajami listów – prywatnymi, urzędowymi, poleconymi

 

Uczniowie segregują i układają różne rodzaje przesyłek listowych – odczytywanie adresatów i nadawców

 

4.     Słuchanie wiersza H. Szayerowej „Kot czy kod” – omówienie treści wiersza

5.     Ustne opowiadanie o drodze listu na podstawie ilustracji zamieszczonych na tablicy i słownictwa pomocniczego.

 

§  piszemy list;

§  adresujemy kopertę;

§  naklejamy znaczek;

§  wrzucamy do skrzynki pocztowej;

§  listonosz przynosi  list do adresata.

 

6.     Przypomnienie pisowni skrótów:

 

 ulica- ul.

 mieszkanie- m.

 

7.     Zabawa „Szukaj ukrytego listu”

 

Na wzór zabawy „ciepło-zimno”. Wybrane dziecko – listonosz – wychodzi z sali, pozostałe dzieci chowają list. Zadaniem listonosza jest odnaleźenie listu.

 

8.     Adresowanie kopert

 

Zawieszenie dużej koperty na tablicy. Naklejanie napisów we właściwym miejscu, znaczka.
Uczniowie samodzielnie adresują koperty (wielka litera w imionach, nazwiskach, nazwach ulic i miejscowości, ustalenie miejsca adresata i nadawcy na kopercie).

 

 

9.     Rozwiązywanie zadań tekstowych:

 

Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z wysyłaniem listów i paczek, układanie treści zadania dla wybranego działania.

 

10.                       Uczniowie projektują znaczek pocztowy i naklejają na swoje koperty

 

Uczniowie projektują znaczek pocztowy na przygotowanych kartonikach i naklejają na swoje koperty.

 

11.                       Podsumowanie zajęć:

·         Rozmowa na temat: „Dlaczego ludzie pisą listy?”

·         Czego nauczyliśmy się na dzisiejszych zajęciach?

 

  1. Praca domowa (zróżnicowana)

Napisz krótki list, zaadresuj pocztówkę lub kartkę.