Konspekt  zajęć zintegrowanych w klasie I

Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie

Opracowała:   mgr  Janina Szemis

Temat: W krainie baśni  i bajek.

Cele:

  • uczeń śpiewa piosenkę „magiczne miejsce”;
  • wyodrębnia postać główna i postacie drugoplanowe w bajkach;
  • ocenia postępowanie bohaterów;
  • ustala kolejność zdarzeń na podstawie ilustracji;
  • wiąże treść   z ilustracjami;
  • bawi się w teatr;
  • efektywnie i zgodnie bawi się w teatr;
  • odróżnia dobro od zła;
  • wykonuje obliczenia w zakresie 10.

Metody:

  • rozmowa,
  • opowiadanie,
  • pokaz
  • praktyczne działanie, drama.

Formy:

  • indywidualna,
  • zbiorowa,
  • grupowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

  • płyta CD, ilustracje,, karty pracy indywidualnej, rozsypanka sylabowa, tytuły wydarzeń.

Przebieg zajęć:

  1. Śpiewanie piosenki „Magiczne miejsce”. Wchodzą uczniowie trzymając na ręce pacynkę. Pozostali uczniowie odgadują z jakich bajek pochodzą postacie.
  2. Skojarzenia- odgadywanie postaci występujących w bajce- praca zbiorowa.
  • Chrzestna, dynia, wróżka, różdżka
  • Leniwe, siostry, kapryśne, brzydkie
  • Pracowita ,bal, pantofelek, Kopciuszek
  • Zamek, korona, królewicz, bal
  • Zła, lubi, zazdrosna, macocha, zła

      3.Układanie ilustracji w odpowiedniej kolejności. Dopasowanie postaci.

         1)Dworzanin zakłada Kopciuszkowi pantofelek.

         2)Rodzina Kopciuszka jedzie na bal.

         3)Kopciuszek tańczy z królewiczem.

         4)Królewicz poślubia Kopciuszka.

         5)Matka chrzestna wyprawia Kopciuszka na bal.

         6)Kopciuszek gubi pantofelek.

      4. Rozwiązywanie krzyżówki, omówienie trudności ortograficznej w słowie „WRÓŻKA”, odczytanie morału.

          Sierotka nigdy nie narzekała na swój los. Znalazł się ktoś, kto odmienił los  Kopciuszka.

           Kto to był dowiemy się po rozwiązaniu krzyżówki.

  1. Był nim szczur.            ( WOŹNICA)
  2. Dokuczały kopciuszkowi  (SIOSTRY)
  3. Sprawował władze w królestwie   (KRÓL)
  4. Syn króla to królewicz lub ….   (  KSIĄŻE)
  5. Kopciuszek pojechał nią na bal  ( KARETA)
  6. Przybrana matka Kopciuszka ( MACOCHA)

           Hasło : WRÓŻKA

      5.Odczytanie morału. Skresl co druga sylabę, odczytaj zdanie i zapisz je.

         Do la broć ma i Sa pra Re co be wi Or tość ka Ko ko pciu Si szka ła zos za ta pa ły ty na ka gro gra dzo be ne.

     6.Kalambury – dzieci siadają w kole, słuchają walca. Gdy cichnie muzyka, uczeń losuje kartkę           z hasłem i opisuje je         za pomocą słów i gestów, pozostali uczniowie odgadują. 

        Hasła:  KRÓLEWICZ, KOPCIUSZEK, KARETA,  ZAMEK,  SIOSTRY,  MYSZ,  DYNIA  WRÓŻKA

      7.Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 – układanie puzzli matematycznych, praca w grupach. Każda grupa otrzymuje          inną ilustrację.

      8.Praca plastyczna z wykorzystaniem ułożonych puzzli. Należy domalować brakujące części tak, aby powstał duży            

        obrazek

      9.Ewaluacja – uczennica przebrana za wróżkę rozdaje dzieciom dary ( jabłuszka  z wypisanymi pozytywnymi cechami                charakteru):

SKROMNOŚĆ   , PRACOWITOŚĆ,  ŁAGODNOŚĆ,  SZLACHETNOŚĆ,  DOBROĆ  UCZCIWOŚĆ,  MĄDROŚĆ,  ODWAGA,  MIŁOŚĆ  WRAŻLIWOŚĆ, SERDECZNOŚĆ,  WYTRWAŁOŚĆ,  RADOŚĆ,  UPRZEJMOŚĆ , KOLEŻEŃSKOŚĆ.