KONSPEKT  lekcji  języka polskiego w kl.V

Temat : Czy wiatr może być leniwy , a deszcz szeptać?

Cele :

Uczeń

  • Ø Zna pojęcia epitetu i uosobienia,
  • Ø Rozpoznaje uosobienia i epitety w tekstach poetyckich i wyjaśnia ich funkcję,
  • Ø Poprawnie odczytuje sytuację przedstawioną w wierszu,
  • Ø Przygotowuje interpretację głosową wiersza, podaje cechy wiersza rytmicznego.

Metody i formy pracy: heureza, praca z tekstem poetyckim, praca samodzielna.

Przebieg lekcji:

  1. Uczniowie otrzymują od nauczyciela tekst, który najpierw uzupełniają wg własnego uznania[ karta pracy},a następnie odczytują.
  2. Zapisujemy na tablicy pomysły uczniów na bohatera składającego wizytę krawcowi, oraz na tytuł tekstu[ np. bohater; zaprzyjaźniony sąsiad, zmarznięty kolega, ubogi brat, tytuł: ( Uciekinier, wizyta u krawca)
  3. Prosimy by uczniowie otworzyli podręcznik na s.42 i po cichu przeczytali wiersz S. Aleksandrzaka ,,Leniwy wiatr”
  4. Wybrany uczeń odczytuje tekst na głos.
  5. Uczniowie wskazują bohaterów wiersza i zarysowują sytuację, w której znaleźli się wiatr i krawiec ( zad. 2 z podręcznika)
  6. Uczniowie wypisują z tekstu określenia zawierające informacje o wietrze, np. leniwy, jesienny, zmarznięty. Pytamy, które określenie pasuje do wiatru ( jesienny), a które wskazuje raczej na osobę (leniwy- nazywa ludzką cechę). Dochodzimy do wniosku, że skoro wiatr z wiersza ma cechy ludzkie( mówi, prosi, ucieka) to oczywiście dzieję się tak dzięki szczególnej mocy poezji i poecie stosującemu zabieg uosobienia wiatru.
  7. Uczniowie przepisują do zeszytu definicję uosobienia a następnie odczytują przykłady z podręcznika s.43.
  8. Zapisuję w zeszytach określenia opisujące deszcz, które słyszą na co dzień, np. rzęsisty, drobny, zimny, jesienny.
  9. Tworzymy na tablicy wspólną notatkę. 
  10. Nauczyciel odczytuje wiersz J. Iwaszkiewicza ,,Deszcz”.
  11. Uczniowie odnajdują wyrazy, które są określeniami rzeczowników: smugi jasne, srebrne, szklane-  rzeczowniki są synonimami wyrazu deszcz.
  12. Pytamy jaki środek poetycki jest najważniejszym tworzywem tego wiersza( epitet).
  13. Uczniowie odgadują, jakie uczucia i cechy osoby mówiącej w wierszu są w użytych epitetach( zad. 4 z podręcznika)
  14. Uczniowie liczą sylaby w każdym wersie i wykorzystując definicję zamieszczoną w podręczniku uzasadniają , że wiersz jest rytmiczny (zad. 6 z podr.), jest 12zgłoskowym wierszem rytmicznym (12 sylab- zgłosek). Rytm wierszowi nadają również powtarzające się wyrazy niektóre pięciokrotnie, dwukrotnie.
  15. Zadanie domowe: wykonaj zad. 5 z podr. s. 41, wykonaj ćwiczenia 1-4 z zeszytu ćwiczeń cz. 1, s. 17-19.