Konspekt  zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków w Publicznym Punkcie Przedszkolnym w Cichym.

Temat: Tęczowa kraina.

Cele ogólne:

Zapoznanie ze zjawiskiem atmosferycznym jakim jest tęcza

Rozwijanie poczucia rytmu

Zapoznanie z kolorami

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi nazwać kolory

Wie jak wygląda tęcza

Metody:

Zabawowa

Naśladowcza

Zadań stawianych dziecku

Formy:

Zbiorowa

Indywidualna

Środki dydaktyczne:

Kolorowe kartki,wiersz M.Konopnickiej „Tęcza”, chusta animacyjna,nagranie piosenki”Tęcza”

Przebieg:

1.„Poznaj swój kolor „-zabawa bieżna. Prowadzący wyznacza na podłodze dwie oddalone  o kilka kroków linie równoległe. Na jednej ułożone krążki , na drugiej linii stają dzieci ustawione według kolorów szarf. Nauczyciel, stojac naprzeciwko dzieci, ale poza linią krążków trzyma w ręce chorągiewkę. Który kolor pokaże-odpowiedni rząd biegnie do linii naprzeciwko, okrąża swój krążek i wraca na miejsce.

2. Słuchanie wiersza M.Konopnickiej „Tęcza”. Dzieci  oglądają ilustrację tęczy , n-l czyta wiersz.

 

3.Rozmowa na podstawie treści wiersza:

Gdzie można zobaczyć tęczę?

Jak wygląda tęcza?

Jakie to kolory?

Kiedy powstała tęcza?

4.”Tęcza”-zabawa z chustą animacyjną.

Nauczyciel rozkłada na podłodze chustę animacyjną.

Dzieci stoją dookoła chusty i na sygnał :dany kolor, dzieci biegną na wskazany kolor.

5.”Tęcza nad łąką”- słuchanie piosenki i zabawa taneczna z kolorowymi chustkami.

6.Kontur tęczy –kolorowanie obrazka.

7”.Wstążki na wietrze” -zabawa  ruchowa  ze wstążkami z wymachami ramion.

Ewaluacja:

Na dywanie leżą lizaki na których są przyklejone naklejki z buzią uśmiechniętą lub smutną. Dzieci wybierają  jedną , z którą utożsamiają swoje odczucia.

                                                                                       Opracowanie i prowadzenie Celina Kalejta