KONSPEKT   ZAJĘĆ  DYDAKTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH

W GRUPIE 3 i 4 LATKÓW

Zajęcia przeprowadziła Marta Dębowska w grupie 3 i 4-latków dnia 26.03.2014r. 

Temat: Co pływa, a co tonie?

CELE (DZIECKO):

-obserwuje i przeprowadza doświadczenia, badając zachowania różnych przedmiotów w wodzie,

-rozumie przyczynę tonięcia niektórych przedmiotów,

-stosuje ze zrozumieniem pojęcia: ,,ciężki, lekki" oraz dokonuje stopniowania przymiotników,

-grupuje obiekty ze względu na ich ciężar,

-podaje własne przykłady przedmiotów lekkich i ciężkich,

-doskonali orientację w przestrzeni, koncentrację uwagi i współdziałanie w grupie.

POMOCE DYDAKTYCZNE:

klucze, karki papieru, papierowe statki, klocki drewniane i plastikowe, nadmuchany balon, wykałaczki, guziki, nożyczki, monety, miski z wodą, piórka, gumki do ścierania, karty pracy, piosenka z płyty CD pt. ,,Morskie opowieści", ścierki, mopy, stroje marynarskie i pirackie

METODY:

badawcza , stawianie zadań , problemowa aktywizująca- dyskusja dydaktyczna, ,,burza mózgów"

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

*,,Co pływa, a co tonie?" - zabawa badawcza, obserwowanie i próba zrozumienia przyczyny zjawiska pływania i tonięcia ciał. Dzieci siedzą w kole, nauczyciel prezentuje przyniesione przedmioty, np. klucze, karta papieru, papierowy statek, klocki drewniane i plastikowe, nadmuchany balon, wykałaczkę, guzik, nożyczki, monetę. Dzieci nazywają przedmioty oraz materiał , z jakiego  wykonane. Nauczyciel dzieli dzieci na kilka grup, nalewa wody do dużych misek, każda grupa otrzymuje zestaw przedmiotów, które będzie wrzucać do wody. Dzieci po kolei wrzucają przygotowane przedmioty do misek, obserwują i opisują zachowanie przedmiotów. zastanawiają się, co powoduje utrzymanie się przedmiotów na powierzchni wody i ich tonięcie. Podają wszystkie swoje pomysły. Nauczyciel zadaje pytania pomocnicze, np. ,, Dlaczego klucz tonie? Dlaczego balon i plastikowy klocek nie tonie?" Dzieci dochodzą do wniosku, że toną przedmioty ciężkie, pełne w środku. Pływają lekkie i wypełnione powietrzem. Utrzymanie się przedmiotu na powierzchni wody zależy również  od materiału, z jakiego jest wykonany i od jego kształtu.

 * ,,Morskie opowieści"- nauka  układu ruchowego do piosenki. Układ można także  wykorzystać jako element  przedstawienia o tematyce morskiej . Dzieci naśladują czynności  według treści piosenki ,np. szorowanie pokładu, wciąganie żagli. Używają do tego rekwizyty : ścierki , mopy. 

 

* ,,Lekkie i ciężkie"- szacowanie wagi przedmiotów i kształtowanie umiejętności grupowania przedmiotów według wagi( karta pracy). Nauczyciel pokazuje różne pary przedmiotów, np. klucze i kartkę, drewniany klocek i wykałaczkę , pióro i gumkę do ścierania i prosi dzieci o oszacowanie, co jest cięższe. Następnie miesza przedmioty, wskazuje dwa spośród nich i pyta: ,,Co jest lżejsze- piórko czy klocek? co jest cięższe- gumka czy klucze?" dzieci starają się oszacować, a w razie wątpliwości ,,ważą" przedmioty w rękach. Następnie grupują je według wagi w karcie pracy. Odpowiednim kolorem kredki otaczają przedmioty ciężkie i lekkie. Dorysowują jeden przedmiot lekki i jeden ciężki.