Konspekt  lekcji z zastosowaniem metody aktywizującej „Burza mózgów”

w klasie III – matematyka

                                                            Opracowała: Dorota Mucha

 

Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych na porównywanie różnicowe    metodą „Burza mózgów”

Cele – przewidywane osiągnięcia:

  1. Uczeń logicznie myśli
  2. Śledzi wypowiedź swojego poprzednika
  3. Analizuje  przedstawione i uzyskane  dane

Środki dydaktyczne:

  1. 2-3 arkusze szarego papieru
  2. Grube mazaki

 

Przebieg lekcji:

  1. Podanie tematu lekcji – na dzisiejszej lekcji będziemy rozwiązywali zadania tekstowe w nietypowy sposób. Zadanie wasze (uczniów) będzie polegało na tym, że będziecie układali pytania do podanego zadania, a ja każdy wasz pomysł będę zapisywała na arkuszu papieru. W dalszej części lekcji sami ocenicie swoje pomysły na rozwiązanie zadania.
  2. Nauczyciel pisze na tablicy treść zadania tekstowego:  W pierwszym pudełku jest 7 kredek. W drugim pudełku jest 8 razy więcej.
  3. W tej części lekcji nauczyciel dokładnie wyjaśnia na czym będzie polegała praca uczniów:
  • Zadanie wasze polega na stawianiu pytań do treści zadania, które napisałam na tablicy
  • Wszystkie wasze pytania będę zapisywała na arkuszu papieru wraz z imieniem ucznia, co pozwoli właściwie ocenić pracę ucznia. Za logiczne pytanie uczeń otrzymuje ocenę z aktywności.
  • Pytania podajemy do momentu wyczerpania się waszych pomysłów
  • Następnie będziemy razem analizować treść każdego pytania i zasadność jego logiki
  • Niepoprawnie  sformułowane pytania zostaną skreślone
  • Zostają tylko pytania poprawnie sformułowane

      4. Po wyczerpaniu pomysłów na pytania, przystępujemy do analizy zapisanych pytań. Analizując treść postawionego                   pytania szukamy rozwiązania zadania tekstowego. W tej części lekcji uczniowie ustnie rozwiązują zadanie tekstowe.

      5. Nielogiczne pytania, pytania na które znajdujemy odpowiedź w zadaniu i powtarzające się pytania  skreślane są z listy           pytań. Zostają tylko pytania poprawnie i logicznie sformułowane w pierwszej kolejności.

      6. W dalszej części lekcji uczniowie przepisują treść zadania i nieskreślone pytania do zeszytów oraz rozwiązują pisemnie zadanie            tekstowe.

      7. Wystawienie ocen za dobrze sformułowane w pierwszej kolejności pytania.

      8. Podsumowanie lekcji – ewaluacja. Pozyskanie od uczniów informacji o atrakcyjności lekcji. Nauczyciel zadaje pytanie „ Kiedy chcecie znowu pobawić się w taki sposób rozwiązywania zadań?”