Konspekt  lekcji przyrody w klasie 5

 

Temat: Bakterie w przyrodzie i gospodarce człowieka.

Cele lekcji:

- poznanie pojęć: bakteria, mikroorganizm, infekcja, pasożyt, chlorofil, samożywność, cudzożywność;

- poznanie środowiska życia bakterii;

- znajomość pozytywnego i negatywnego znaczenia bakterii.

- wyjaśnianie sposobów odżywiania bakterii;

- opisywanie budowy bakterii;

- wskazywanie pozytywnego i negatywnego znaczenia bakterii, 

- rozumienie konieczności unikania kontaktu z bakteriami i osobami chorymi;

Metody:

-  praca z podręcznikiem;

- burza mózgów;

- gra dydaktyczna – rozsypanka;

- obserwacja

- pogadanka;

Formy pracy:

- praca indywidualna;

- praca w grupach;

Środki dydaktyczne:

- podręcznik do przyrody;

- zeszyt ćwiczeń i zeszyt przedmiotowy;

 

- rozsypanka wyrazowa,

- opis różnych chorób wywołanych przez bakterie;

- nieświeże produkty żywnościowe;

- fragment ściółki leśnej.

Przebieg lekcji:

  1. Sprawdzenie obecności i podanie tematu lekcji;
  2. Przedstawienie tematyki lekcji;
  3. Przypomnienie wiadomości o bakteriach:

-         cechy organizmu;

-         środowisko życia;

-         podstawowe potrzeby życiowe.

4. Pogadanka na temat związku bakterii z organizmem człowieka.

2. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Czy bakterie to nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie? – burza mózgów.

3. Sformułowanie wniosków:

            Bakterie to nasi sprzymierzeńcy.

            Bakterie to nasi wrogowie.

            Bakterie to zarówno nasi sprzymierzeńcy, jak i wrogowie.

4. Sformułowanie wniosków:

            - Podział uczniów na 6 grup;

            - Rozdanie instrukcji do pracy – zapoznanie się z nimi.

            - Praca w grupach w oparciu o instrukcję.

5. Przedstawienie wniosków przez liderów poszczególnych grup.

6. Układanie tabeli dotyczącej pożytecznego i szkodliwego znaczenia bakterii oraz wklejenie jej do zeszytu.

7.Podsumowanie pracy uczniów i ocena.

8. Praca domowa

            Napisz, gdzie możesz spotkać bakterie, które są pożyteczne dla człowieka?

                                                                     Opracowała: Anna Andruszkiewicz