Konspekt  godziny wychowawczej w kl. IV-VI.

Temat: Dlaczego warto się uczyć?

Cele:

Uczeń:

-wyjaśnia znaczenia słowa motywacja,

-podaje motywy uczenia się,

-zna rodzaje motywacji: wewnętrzną i zewnętrzną i ich znaczenie dla procesu uczenia się.

Metody pracy:

-słowna, problemowa, praktycznego działania, kula śniegowa.

Środki dydaktyczne:

-tablica, kreda lub arkusze szarego papieru, przybory do pisania, małe kartki po 3-5 dla każdego ucznia, rozsypanka wyrazowa z hasłem do ułożenia, tekst ,,Czy umiesz się uczyć?”

Przebieg zajęć:

  1. Rozmowa- wywiad.

Nauczyciel wprowadzając do tematu lekcji przeprowadza krótki wywiad z 4-5 uczniami:

Czy lubisz się uczyć? Kiedy się uczysz? Ile czasu dziennie zajmuje Ci nauka średnio? Czy uczysz się systematycznie? Czy napotkałaś kiedykolwiek problem podczas uczenia się?

  1. Definicja słowa ,,motywacja”. Nauczyciel: Do uczenia się potrzebna jest odpowiednia motywacja. Następnie prosi o wyjaśnienie słowa motywacja- uczniowie podają luźne skojarzenia. Propozycję zapisujemy na tablicy.

Następnie n. formułuje krótką definicję tego pojęcia, np. motywacja to pewna celowość w działaniu, pobudzenia do działania. (można zapisać na tablicy).

N: gdy mamy motywację do czegoś, to ona nas pociąga w działaniu, a w innym przypadku, kiedy jej nie mamy, nic nie robimy.

 

 

  1. Metoda kuli śniegowej. N: prosi każdego ucznia o podanie na kartce powodów, dla których się uczymy ( zał. Numer 2 Uczę się bo….?)

Następnie uczniowie łączą się w pary, potem w grupy 4,8,16 osobowe i ustalają wspólną listę powodów uczenia się. Podczas ustalania zapisują każdy powód na oddzielnej kartce. Następnie dzielą się na forum klasy wynikami, zapisują na tablicy wszystkie powody uczenia się, np. –uczę się, by nie dostać jedynki

-uczę się bo rodzice mi każą

-uczę się by lepiej poznać świat

- uczę się bo chcę się dostać do lepszej szkoły, zdobyć zawód itd.

N: motywacja może być wewnętrzna i zewnętrzna. Wewnętrzna pobudza do działania, które ma wartość samo w sobie. Jej przykładem jest zainteresowanie lub zamiłowanie do czegoś. Motywacja zewnętrzna stwarza zachętę do działania, które w jakiś sposób jest nagradzane lub pozwala uniknąć kary. Nauczyciel prosi by przy każdym z motywów uczenia się postawili literę W lub Z ( wewnętrzna/ zewnętrzna)

  1. Rozsypanka . Nauczyciel przedstawia uczniom rozsypankę i prosi o ułożenie hasła samych, się ,siebie, dla ,uczymy. Na tablicy zostaje przypięte hasło : Uczymy się dla samych siebie.

 

 

  1. Psychozabawa,, Czy umiesz się uczyć?”

 

 

 

Załącznik numer 1 :

 Uczę się bo…………………………………………………………………………………………………..

 

 

 

 

 

 

Załącznik numer 2: 

Czy umiesz się uczyć? – psychozabawa

1.Gdy mam odrabiać lekcje

a)czuję, że nie mam na to ochoty, ale wykonuję swój obowiązek

b)robię to chętnie, bo wiem, że uczę się dla siebie

c)odkładam to ciągle na później

2.Gdy nauczyciel zapowie sprawdzian

a)spokojnie powtarzam wiadomości

b)zaczynam chorować

c)muszę nadrabiać zaległości, bo nie uczę się systematycznie

3.Kiedy się uczę

a)chcę jak najszybciej skończyć i wyjść na dwór

b)skupiam uwagę na tym, co chcę zapamiętać

c)przychodzą mi do głowy bardzo różne myśli...

4.Na moim biurku

a)jest wszystko, czego potrzebuję w czasie odrabiania lekcji

b)panuje artystyczny nieład, w którym gubią się ołówki i zeszyty

c)nie mam biurka, odrabiam lekcje w kuchni lub na ławie przed telewizorem

5.Odrabiam lekcje

a)od razu po przyjściu ze szkoły lub bezpośrednio po lekcjach w świetlicy

b)późnym wieczorem lub w nocy

c)po posiłku i krótkim odpoczynku

6.Gdy mam dużo nauki

a)siedzę nad książkami kilka godzin bez przerwy

b)zniechęcam się i rezygnuję

c)robię krótkie przerwy na odpoczynek

7.Uczę się

a)w domu, w ciszy i spokoju, czasami w świetlicy

b)tylko w świetlicy

c)w szkole na przerwie

8.Kiedy czegoś nie rozumiem

a)staram się to pominąć, odkładam naukę na później

b)proszę o pomoc nauczyciela, rodziców, kolegów

c)szukam wskazówek w podręczniku, staram się rozwiązać problem

9.Dbam, aby podczas odrabiania lekcji

a)mój pokój był przewietrzony, nikt mi nie przeszkadzał, a wszystkie potrzebne do

nauki rzeczy były w zasięgu ręki

b)towarzyszyła mi ulubiona muzyka i moje zwierzątko

c)nikt mnie nie zobaczył, bo odpisuję od kolegów na przerwie

10.Kiedy zdarzy mi się dostać słabszą ocenę

a)uważam, że to wina nauczyciela

b)analizuję, jakie błędy popełniłem i staram się poprawić

c)szybko o tym zapominam, życie toczy się dalej

11.Nauka jest dla mnie

a)jedną z wielu rzeczy, jakie wypełniają mi czas

b)przykrą koniecznością

 

c)okazją do poznania ciekawych zdarzeń, ludzi, świata

12.Zadaniem nauczycieli i rodziców jestem uczniem

a)zdolnym, aktywnym na lekcjach, ale niezbyt pracowitym

b)mało aktywnym, ani dobrym, ani złym

c)pracowitym, systematycznym, pilnym

 

 

PUNKTACJA:

Po 2 punkty za odpowiedzi: 1b, 2a, 3b, 4a, 5c, 6c, 7a, 8c, 9a, 10b, 11c, 12c

Po 1 punkcie za odpowiedzi: 1a, 2c, 3c, 4b, 5a, 6a, 7b, 8b, 9c, 10c, 11a, 12a

0 punktów za odpowiedzi: 1c, 2b, 3a, 4c, 5b, 6b, 7c, 8a, 9b, 10a, 11b, 12b

PODSUMOWANIE:

20 - 24 p.

Znasz zasady uczenia się i umiesz je zastosować w życiu. Dzięki temu sprawnie przyswajasz

wiadomości i

nauka może się stać dla Ciebie fascynującą przygodą. Oby tak dalej! Na pewno

będziesz odnosił wiele sukcesów w szkole i w życiu.

15 - 20 p.

Prawdopodobnie Twoje możliwości są większe niż rezultaty, które osiągasz. Mógłbyś mieć

lepsze oceny i więcej satysfakcji z nauki, gdybyś był bardziej systematyczny i

uporządkowany. A może brakuje ci wiary w siebie? Uważaj na lekcjach i stosuj się do

wskazówek nauczyciela, a zobaczysz, że nauka nie musi być nudna.

9 - 14 p.

Chyba nie jesteś najlepszym uczniem. Musisz włożyć więcej wysiłku i chęci w odrabianie

lekcji. Poproś o pomoc nauczyciela, rodziców, kolegów. Bądź systematyczny i nie zniechęcaj

się trudnościami. Może warto zgłosić się na zajęcia wyrównawcze?

0 - 8 p.

Niestety, nie masz się czym pochwalić. Jeśli nie zmienisz swojego podejścia do nauki,

czekają Cię spore kłopoty.