Konspekt godziny wychowawczej w klasie IV 

 

Temat:   Poznajemy techniki skutecznego zapamiętywania oraz uczenia się .

     Cele lekcji:

      -  poznanie technik zapamiętywania 

      -  doskonalenie techniki zapamiętywania 

      -  ćwiczenia koncentracji uwagi

      -  określanie przyczyn dekoncentracji.

      Środki dydaktyczne:

       - karty pracy,

       -  kredki , test wielorakiej inteligencji

       Metody: praca w grupach oraz indywidualna z kartami pracy,

                      wykład .

Przebieg lekcji

  1. Podanie uczniom tematu lekcji i uświadomienie im, jak ważne są ćwiczenia  pamięci i w związku z tym poznają kilka takich ćwiczeń.

Zadaniem uczniów będzie samodzielne ich doskonalenie w domu, aby osiągnąć cel i nabyć umiejętność skutecznego uczenia się.  

  1. Wykład nauczyciela o mnemotechnikach i wyjaśnienie tego pojęcia.

Mnemotechnika – w języku greckim    menemo znaczy pamięć, a techne znaczy sztuka, rzemiosło, czyli sposoby ułatwiające przyswajanie, zapamiętywanie nowych informacji,wiadomości, faktów. 

Dla ćwiczenia różnych sposobów zapamiętywania ważne są:

-  spostrzegawczość

-  rozumienie treści

-  ćwiczenie wzroku i słuchu

 

-  umiejętność koncentracji uwagi.

          Dzisiejsza lekcja będzie poświęcona ćwiczeniom związanym 

          z  koncentracją uwagi i zapamiętywaniem.

  1. Zbiorowe poszukiwanie i ustalenie powodów dekoncentracji. 

Według uczniów może to być: 

        -  hałas

        -  muzyka

        -  włączony telewizor lub radio

        -  niemiłe wydarzenia 

        -  nieporozumienia i sprzeczki z rówieśnikami.

  1. Uczniowie przystępują do wykonania testu. 

Preferowany zmysł w procesie uczenia się. 

Przy kolejnych wyobrażeniach  uczeń może zamknąć oczy. Każdy punkt ocenia w skali od 0 do 2. 

0 – kiedy nie może wyobrazić sobie danej sceny,

1-  kiedy idzie mu średnio,

2-  kiedy obraz, dzwięk lub sytuacja są bardzo wyrażne.

 

Wyobraz sobie:                                                     liczba punktów 

 

          -  purpurowa różę

          -  biegnącego psa

          -  swój dom 

          -  jesienny liść

          -  płomień świecy 

          -  kolorowe motyle 

 

          Usłysz: 

          -  odgłosy ruchu ulicznego 

          -  odgłos kroków na schodach 

          -  szczekanie psa 

          -  trenerski gwizdek 

          -  dzwoniący telefon 

          -  brzęk tłuczonego szkła 

     

           Wyobraż sobie , jak się czujesz 

       

           -  idąc bosa po mokrym mchu 

           -  dotykając korę drzewa 

           -  dotykając zamszu 

           -  dotykając kota 

           -  idąc boso po plaży 

           -  pływając w jeziorze 

 

  Ten, kto ma najwyższą liczbę punktów, uczy się najszybciej. 

 

  1. Propozycje ćwiczeń. 

 

Nauczyciel wybiera fragment ściany w klasie i poleca uczniom zapamiętanie wszystkich detali- czas obserwacji 3 minuty.

Po trzyminutowym przyglądaniu się uczniowie starają się zapisać jak największą ilość zapamiętanych szczegółów. Następnie patrzą na ten sam fragment ściany i notują te detale, które pominęli. Po kilkukrotnym powtórzeniu ćwiczenia ilość detali powiększy się. 

 

 

Zapamiętywanie nazwisk i twarzy. Uczeń przez 2 minuty przygląda się 10 twarzom, a następnie pod każdym rysunkiem wpisuje właściwe nazwisko.

 

Bujanie w obłokach

Uczeń przygląda się dokładnie rysunkowi-zoo. Następnie zamyka oczy i próbuje go odtworzyć. 

 

Mapa myśli- to robienie notatek, które łatwiej odczytać, zrozumieć i znaleźć w nich potrzebne informacje. 

Dla lepszego zapamiętania uczeń może wykorzystać : kolory- wtedy pobudza mózgu, gałęzie- z tematu wychodzą wypustki, a każda z nich to jakieś zagadnienie, symbole- oznaczanie pewnych treści symbolem, słowa-klucze.  

  1. Podsumowanie

Materiał wyuczony ze zrozumieniem zapamiętujemy łatwiej, szybciej i na długo. 

Pamięć należy ćwiczyć. 

Wyuczony materiał należy powtarzać. 

      7.  Na zakończenie lekcji uczniowie  wypełniają  kwestionariusz  wielorakiej 

 inteligencji.                                                                          

                                                          Opracowała : Anna Andruszkiewicz