Konspekt lekcji wychowawczej w klasie VI
Temat lekcji: Od czego zależy atmosfera w klasie?
Cele:
- uświadomienie uczniom, że od nich zależy panująca w klasie atmosfera, jak również ich dobre samopoczucie,
- uczniowie potrafią słuchać się nawzajem i zadawać sensowne pytania, w celu zdobycia ważne dla siebie informacje,
- uczniowie potrafią wskazać, jaka powinna być pożądana i niepożądana atmosfera w klasie,
- wszyscy uczniowie biorą aktywny udział w zajęciach,
- uczniowie potrafią wyciągnąć konstruktywne wnioski z zabaw, w których biorą udział.
Metody:
- aktywizujące wszystkich uczniów; -
- zabawy: kim jestem? chór zwierząt, outsider, budujemy szałas, okienka.
Pomoce dydaktyczne: duża kartka z napisem: uczeń, małe karteczki ze słowem żaba lub wróbel (w ilości równej liczbie dzieci w klasie), arkusze szarego papieru, kolorowe mazaki
Przebieg lekcji:
1.Stajemy w kręgu i witamy się słowem: Hej! – (każdy wypowiada je tonem odpowiadającym jego nastrojowi).
2. Zabawa - kim jestem? Do pleców jednego ucznia przyczepiam kartkę z napisem uczeń, a on ma zgadnąć kim jest, zadając tak sformułowane pytania, by odpowiedzią były słowa: tak lub nie.
3. Zabawa ta jest wprowadzeniem do tematu i uzmysłowieniem uczniom, iż szkoła i klasa jest miejscem, w którym spędzają większą część swojego dnia. Dzielimy więc klasę na 2 grupy w ten sposób, że każdy uczeń losuje karteczkę z wyrazem żaba lub wróbel, a następnie uczniowie nawołując się głosami tych zwierząt dzielą się na 2 zespoły.
4. Grupa żab – to współcześni uczniowie a grupa wróbli to przybysze z przyszłości, którym należy wyjaśnić czym jest szkoła i klasa.
5. Uczniowie siadają w grupach. Nauczyciel rozdaje kartkę z napisem Atmosfera w klasie. W czteroosobowych grupach uczniowie uzupełniają skojarzenia z wyrażeniem. Każda osoba w grupie musi dopisać po jednym skojarzeniu z tematem. Leader grupy przedstawia skojarzenia na forum klasy.
6. Wspólnie dokonujemy podsumowania pracy grup uzupełniając na tablicy tabelkę.
Atmosfera w klasie |
|
pożądana |
niepożądana |
|
|
7. Wyjaśnienie uczniom pojęcia outsider i rozmowa na temat czy chcieliby być outsiderem w grupie rówieśniczej.
8. Zabawa "Okienka"
- uczniowie pracują w czteroosobowych grupach. Każda grupa otrzymuje szary papier, każdy uczeń w grupie bierze mazak w innym kolorze. Papier jest podzielony na 4 okienka, które uczniowie wypełniają zgodnie z poleceniem nauczyciela. Po lewej stronie u góry każdy maluje to, co przychodzi mu do głowy. Po prawej stronie u góry każdy próbuje wypełnić okienko swoim obrazkiem, wykłócając się o miejsce i zamalowując rysunki innych. Po lewej stronie u dołu wszyscy malują po kolei usiłując dokończyć zaczęty obrazek. Po prawej stronie u dołu wszyscy malują jednocześnie ustalony wcześniej obrazek. Zabawa ta powinna nasunąć uczniom spostrzeżenie, że zgodna praca w grupie daje satysfakcję i przynosi lepsze efekty.
9. Zabawa."Chroniący nas szałas"
- klasa podzielona jest na 2 grupy. W każdej grupie jedno dziecko jest kierownikiem budowy, który z pozostałych osób buduje szałas, w którym może znaleźć schronienie. Pytam, jak się czuły osoby, które wybudowały sobie szałasy. Przypuszczalny wniosek: w klasie mamy czuć się bezpiecznie, wzajemnie otaczać się opieką.
10. Podsumowując nauczyciel stara się ukierunkować uczniów, aby wspólnie odpowiedzieli sobie na pytanie co zrobić, aby być członkiem zgranego zespołu klasowego.
11. Ocena lekcji przez uczniów. Co im się podobało a co nie.(na małych kartkach papieru)